![](/Dieva_pasaule.jpg)
Priekšvārds
Ir vajadzīga smalka, izglītota sirds, pareiza nojauta, vērīgs prāts un izkoptas audzināšanas tradīcijas, lai milzīgajā drukātā vārda burzmā izvēlētos labas, derīgas, cilvēka dzīvi un personību veidotājas un skaistinātājas grāmatas. Laba grāmata ir kā labs, mīļš draugs. Draudzība zied tikai pilnīgā uzticībā, atklātībā, savstarpējā saprašanā un cieņā. Draugs draugu neatstāj smagā dzīves cīņā un sāpīgos pārbaudījumos. Arī laba grāmata, kas ir cilvēka uzticamākais draugs, to neatstāj arī viņa bēdu brīžos. Nereti laba grāmata kļūst par spožu vadzvaigzni, kas apgaismo censoņa ceļu vai arī vieš brīnišķus gaismas starus viņa sāpju pārņemtajā dvēselē.
Starp daudziem autoriem un to grāmatām tāds patiess draugs un ceļa vadonis ir prof. Dr. T. Totha grāmata "Ar vaļējām acīm caur Dieva pasauli", ko Jul. Roze tik skaisti pārtulkojis latviešu valodā. Mūsdienu cilvēku dzīve maldīgu ideoloģiju un nemitīgu karu dēļ ir sabangota un satricināta, daudzi cilvēki izdzīti no savas dzimtenes vai ar baigiem un netaisniem rīkojumiem nošķirti cits no cita, tāpēc mēs šodien nezinām neko tuvāk par šīs grāmatas autora darbību un dzīvi. Bet to mēs gan jūtam, ka autors šo grāmatu rakstījis lielā daba: apbrīnā, dziļā mīlestībā un cieņā pret cilvēku un patiesā pazemībā pret Dievu.
Neskatoties uz zinātnes un tehnikas milzīgo attīstību, cilvēka varēšana un spējas ir ierobežotas. Kā upe pēc palu ūdens noskriešanas spiesta atiet savos krastos atpakaļ, tā cilvēki, pēc visiem viņu prāta lēcieniem un spekulācijām, ir spiesti atzīt, ka ir vēl neaptverami, pār viņiem esoši spēki, ko viņu prāts nevar izskaidrot, bet ko var tika apbrīnot vai pielūgt. Lai cik 18. gs. racionālisti un arī mūsdienu materiālisti necentās vai necenšas pasludināt cilvēku par radība: kungu, tomēr notikumu gaita un dabas norises virzās tā, ka atliek tikai arī viskrasākam prāta dievinātājam tā Kunga troņa priekšā pazemīgi noliekt galvu un atzīt viņa neizdibināmo prātu. Prof. Toths nav pirmais, kas saka, ka dabā viss saskan, viss padots kādai mūžīgai likumībai un augstākai kārtotājai gribai un ka tikai cilvēks stāv pretrunā ar sevi pašu un dabu, bet Tots kā krietns skolotājs un labs meistars māca no šīs pretrunas atbrīvoties un iegūt mūžīgo skaidrību.
Laba grāmata vienmēr veicina cilvēka garīgo augšanu. Tā arī Totha grāmata ar bērna acīm un sirds degsmi māca lūkoties dabas parādību norisē un ar pieaugušā zināšanām un goda prātu izskaidro un apgaismo šo dabas norišu lielo pirmcēloni, ko atzinuši un apstiprinājuši daudzi izcili pasaules zinātnieki, domātāji, mākslinieki.
"Pleniores haustus ad religionem reducunt" — šo dziļo atziņu brīvi tulkojot jāsaka: dziļākie maldi cilvēku vienmēr noved atpakaļ pie Dieva. Lai šī grāmata mūsu lasītājiem būtu tāds malks, kas spirdzinātu viņa dvēseli un viestu tai mūžīgo skaidrību.